Wystawa: Z tuszuś powstał, w tusz się obrócisz – w hołdzie dla Papcia Chmiela.

Przygotowaną przez nas w lutym 2021, wystawę plenerową ilustracji dla Papcia Chmiela można teraz oglądać w Bibliotece Kraków.

Przez cały marzec w filii nr 21, przy ul. Królewskiej 59, a następnie przez cały kwiecień w filii nr 56, na osiedlu Zgody 7.

„Z tuszuś powstał, w tusz się obrócisz.”

Tymi słowami Henryk Jerzy Chmielewski powołał do życia swojego najpopularniejszego bohatera, Tytusa, który przez dziesięciolecia bawił pokolenia czytelników. Tymi słowami pożegnaliśmy Papcia Chmiela, któremu zawdzięczamy naszą miłość do komiksu. Na wieść o śmierci artysty Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe zaprosiło krakowskich twórców komiksu do wykonania ilustracji w hołdzie dla Papcia Chmiela. Na wezwanie odpowiedzieli: Łukasz Godlewski, Tomasz Grządziela, Aleksandra Herzyk, Joanna Karpowicz, Karolina Plewińska, Łukasz Ryłko, Szymon Szelc, Rafał Szłapa i Ewa Zaremba. W ciągu kilku dni utworzyliśmy zbiór bardzo osobistych ilustracji, za pomocą których artyści pożegnali się z bohaterami swojego dzieciństwa oraz z ich twórcą. Wystawę zaprezentowaliśmy w parku na skwerze, który od 2018 roku nosi imię Papcia Chmiela. Otwarcie wystawy zbiegło się z pośmiertną premierą ostatniej książeczki z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka. Choć Papcio nie narysuje już dla nas żadnej nowej przygody, to trzej harcerze i ich zabawne powiedzonka, z których wiele weszło do języka potocznego, pozostaną z nami na zawsze.

Wystawa powstała w ciągu tygodnia od śmierci Papcia Chmiela, dzięki przychylności Dyrektorów i Pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Muzeum Fotografii w Krakowie. Dziękujemy!