Stypendyści rezydencji komiksowych Kraków-Angoulême 2022

Znamy stypendystów rezydencji komiksowych w ramach współpracy dwóch Miast Literatury UNESCO: Krakowa i Angoulême! Zaproszenie na miesięczne pobyty twórcze otrzymali Katarzyna Falauke Dziergaczow oraz Pier Gajewski. Rezydencje odbędą się w lipcu i sierpniu.

Grafika prezentująca autoportrety rezydentów

Katarzyna Falauke Dziergaczow jest polską artystką i autorką komiksów, od 2019 roku mieszkającą w Krakowie. Autorką albumów komiksowych: Nie lubię siebie gdy jestem pijana (2017), Kremacja krok po kroku (2019), Krztonioversum (2019), Daj z siebie wszystko (2020), Bardzo ważne (2022).

Pier Gajewski jest francuskim rysownikiem i autorem powieści graficznych. Absolwentem Szkoły Sztuk Pięknych w Angoulême (sekcja komiksu). Jego prace graficzne były wystawiane m.in. w Centre Pompidou w Paryżu, w La Cité de la BD w Angoulême, w Międzynarodowym Muzeum Mangi w Kioto, w Instytucie Francuskim w Stambule, w New Rochelle – Nowym Jorku, a także w Austrii i w Niemczech.

Nabór skierowany był do artystów i artystek, którzy mają na swoim koncie debiut komiksowy, są związani z Krakowem lub Angoulême, a także aktywnie uczestniczą w lokalnych inicjatywach związanych z komiksem. Rezydencje mają na celu wsparcie młodych artystów i artystek poprzez zapewnienie im dogodnych warunków, by przez miesiąc mogli poświęcić się pracy twórczej. Inicjatywa jest częścią całorocznego programu rezydencji literackich Kraków Miasto Literatury Unesco . Parterami strategicznymi programu są: Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, które odpowiada za przebieg rezydencji w Krakowie, oraz la Cité internationale de la bande dessinée et de l’image, które sprawuje nadzór nad rezydencją w Angoulême.